Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), a Széchenyi István Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), valamint a HungaroControl Zrt. kezdeményezésére létrehozott szervezet alapító tagjainak száma meghaladja a hatvanat – mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter kedden Budapesten sajtótájékoztatón.
A drón koalíció célja egy olyan stratégia kidolgozása, mint amilyent az 5G és a mesterséges intelligencia területén már működik. Palkovics László hozzátette, a drónokkal összefüggő gazdasági lehetőségek indokolják a magyarországi drón koalíció létrehozását, ugyanis az Európai Bizottság becslései szerint 20 év múlva több mint 100 ezer embert foglalkoztatnak majd a drónokkal összefüggő területek, amelyeknek a gazdasági hatásai elérik vagy meghaladják majd a 10 milliárd eurót. Magyarország is szeretne ehhez a folyamathoz csatlakozni és előkelő helyet kíván kivívni magának a drónok alkalmazása, kutatása és gyártása területén.
Gál András Levente, a Digitális Jólét Program (DJP) szakmai vezetője elmondta, hogy az országban a drónokkal összefüggésben még rengeteg szabályozási, szervezési, fejlesztési és gyártási feladat vár rájuk.
A drónkoalíció céljai közé tartozik, hogy a biztonságos üzemeltetés és támogató jogszabályi keretrendszer mellett ösztönözze a drónok széleskörű elterjedését.
A koalíció állandó szakmai és együttműködési fórumot biztosít a fejlesztők, a felhasználói oldalt képviselő piaci és állami szereplők, valamint az akadémiai és szakmai szervezetek között. Emellett támogatást kíván nyújtani a pilóta nélküli légijárművek felhasználásához, fejlesztéséhez, oktatásához, teszteléséhez köthető DroneMotive kezdeményezésnek.