Fenntartható energiaforrásnak minősítették az atomenergiát

Megosztás

Az atomenergia teljes mértékben megfelel a korábban meghatározott uniós környezetvédelmi kritériumoknak, biztonságos és fenntartható energiaforrás – írta március végén közzétett tanulmányában az Európai Bizottság tudományos szolgálata, a Közös Kutatóközpont (Joint Research Centre, JRC).

E hír hátterét megvilágítva a Greendex közölt atomenergetikai összeállítást, amelynek elején leszögezte: “az állásfoglalás jelentőségét az adja, hogy az Európai Bizottság várhatóan figyelembe fogja venni a gazdasági tevékenységeket és beruházásokat – fenntarthatósági szempontok alapján – osztályozó taxonómiai rendeletének véglegesítése során.”

A tavaly nyáron elfogadott taxonómiai rendelet az Európai Bizottság megfogalmazása szerint a világ első „zöld listája”. A listán szereplő technológiák és vállalkozások előnyben részesítése a cél, a befektetői beruházások átcsoportosításával. A Greendex kiemeli: az EU számára ez a listázás meghatározó eszköz lehet a 2050-re tervezett klímasemlegesség megvalósításában.

A lap kiemeli, hogy tavaly még az EU szakértő tanácsadói is erősen megosztottak voltak abban a kérdésben, hogy a nukleáris energia megérdemli-e a „fenntartható” besorolást, miközben elismerték, hogy az atomerőművek nagyon alacsony szén-dioxid-kibocsátás mellett stabilan termelnek tiszta villamos energiát. A helyzetet tehát tisztázni kellett, ezért került a kérdés a Közös Kutatóközpont fókuszába.

A Greendex a közel 400 oldalas dokumentumból idéz:

„az elemzések nem tártak fel tudományos alapú bizonyítékokat arra vonatkozóan, hogy az atomenergia nagyobb kárt okozna az emberi egészségnek vagy a környezetnek, mint más villamosenergia-termelési technológiák. A nukleáris hulladék mélygeológiai formációkban történő tárolását megfelelőnek és biztonságosnak tartják annak ellenére, hogy hosszú távú működési tapasztalat nem áll rendelkezésre. Ezek a technológiák és megoldások még mindig demonstrációs és tesztelési fázisban vannak.”

Tehát a jelentésben említett mélygeológiai tárolókat kell kiépíteni ahhoz, hogy az atomenergia teljes mértékben fenntartható legyen. Jelenleg Finnország, Svédország és Franciaország is előrehaladott építkezéseket folytat ez ügyben. Magyarországon Boda térségében tervezik atomhulladék-tároló létesítését, ennek építése a vizsgálatok lezárulása után leghamarabb a 2030-as évek elején kezdődhet el, működni pedig a 2060-as évektől tud.

Aktuális

Bárki építheti: megnéztük a budapesti Lego-villamost

Parádés új villamost mutattak be Budapesten. Az új jövevényt...

MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai

A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló...

Mongolul jelent meg könyv a magyar köszönésekről

Cedev Önörbajin professzor, akadémikus előszavával, Gurdagva Ingtur fordításában jelent...

Az NTAK-ból már látszik: nőtt az utazók száma az őszi szünetben

Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima díjas turisztikai szakújságíró...

Ismét pályázhatnak egymillió forintos támogatásra a vidéki éttermek

Újra megjelentette Magyarország Kormánya a vidéki kis és közepes...