ONLINE JÁTÉKOK!

Megosztás

A Fővárosi Csatornázási Művek Európai Uniós támogatás segítségével társadalmi szemléletformáló kampányba kezdett.

MI VÁLTOZZUNK, NE A KÖRNYEZET!

Környezetünk állapota nagyrészt attól függ, hogy mit teszünk és mit nem teszünk meg a környezetünk védelmében. Éppen ezért fontos felismernünk, hogy mindannyian felelősséggel tartozunk környezetünkért!

Mivel sajnos még mindig sokan szemetes vödörnek tekintik a lefolyókat, a Fővárosi Csatornázási Művek (KEHOP-2.1.7-19-2019-00012 azonosító számú) Európai Uniós támogatás segítségével társadalmi szemléletformáló kampányba kezdett “Mi változzunk, ne a környezet!” címen. A kampány során online-játékokkal és nyílt napi rendezvények keretében igyekeznek helyes irányba terelni a csatornahasználati szokásokat.

ONLINE-JÁTÉKOK

Az elmúlt időszakban, a személyes találkozások visszaszorulása miatt, elsősorban online módon, játszva ismertették, hogy mit és miért nem szabad a lefolyókon keresztül leengedni. A Csatornarobot a zsírszörnyek ellen online-játék 2021. február 5-én indult. Ha valaki még szeretne játszani és megnyerni az 50 környezetbarát tisztítószerkészlet vagy 50 egyedi csatornarobotos társasjáték egyikét, akkor május 31-éig még megteheti a következő linken keresztül: https://mivaltozzunk.fcsm.hu/csatorna-robot.

2021. május 1-jén egy másik online-játékot is elindítottak Esőmentő címen (https://mivaltozzunk.fcsm.hu/esomento). Ezzel a játékkal a csapadékvíz hasznosítására igyekeznek ösztönözni a lakosokat. Az augusztus 5-ig futó játék rávilágít, hogyan tudunk játszva spórolni, ha vezetékes ivóvíz helyett esővizet használunk. A szerencsésebbek egy 210 literes esővízgyűjtő tartályt is nyerhetnek. Ezzel a játékkal a társaságnak további célja, hogy a csapadékvizeket a szennyvízcsatornákba történő szabálytalan bevezetését is visszaszorítsa. Ugyanis Budapest egyes részein tilos a kertes házakból az esővizet a szennyvízcsatornába bevezetni. Ez azért nagyon fontos, mert bizonyos helyeken a csatornákat kizárólag a szennyvíz gyűjtésére építették ki, és képtelenség lenne elvárni, hogy az egyre gyakoribb özönvízszerű esőzések vízmennyiségét is elvezesse.

Ha ezt a fontos szabályt nem tartjuk be, akkor nagyobb záporok idején a csatorna túlcsordulhat és a mélyebben fekvő területeket eláraszthatja szennyvízzel.

A kertes házakban érdemes a csapadékvizet összegyűjteni és a kert öntözésére felhasználni!

NYÍLT NAPOK

A Fővárosi Csatornázási Művek rendszeresen betekintést enged az egyik legfontosabb környezetvédelmi szolgáltatásba, a szennyvíztisztítási tevékenységbe. Korábban rendszeresen tartottak lakossági nyílt napokat az általuk üzemeltetett két budapesti szennyvíztisztító telep valamelyikén. Sajnos a járvány miatt ezeket a rendezvényeket szüneteltetni kellett. A társaság abban bízik, hogy idén ősszel ismét kinyithatják kapuikat a látogatók előtt. Akit ez a lehetőség érdekel, annak érdemes szeptember hónapban ellátogatnia a www.fcsm.hu weboldalra és regisztrálnia a következő lakossági nyílt napjukra. A látogatás most is, – mint mindig-, ingyenes lesz, de regisztrációhoz kötött.

Nyílt nap FCSM
Nyílt nap FCSM

A kampány fő célja, hogy rendeltetésszerűen használjuk a csatornarendszert. Ezért érdemes sorba venni, hogy mit nem szabad a csatornába engedni! Ezek a következők:

  • ÉTELMARADÉK, HASZNÁLT OLAJ ÉS ZSIRADÉK

Több szempontból sem tanácsos a lefolyókon keresztül megszabadulni a felesleges ételmaradéktól, elhasznált olajtól és zsiradéktól. Ezek egyrészt eleségül szolgálnak az élősködő állatoknak, másrészt a WC-be helytelenül bedobált nedves törlőkendőkkel összeállva, rendkívül gyorsan akadályozzák meg a szennyvíz távozását. Dugulást okoznak.


  • NEDVES TÖRLŐKENDŐK

Az elmúlt években nagyon elterjedt a különböző törlőkendők használata. A WC-papírral ellentétben ezek egyáltalán nem, vagy csak nagyon sokára áznak szét, így a csatornában összetapadhatnak a zsíros ételmaradékokkal és nagyon gyorsan okozhatnak hatalmas torlaszokat a csatornában, megakadályozva a szennyvíz elvezetését. Ez a probléma nemcsak az utcák alatt futó csatornákban, hanem a házak, lakások lefolyóiban és vízelvezető rendszereiben is megjelenhet.

Ezért fontos, hogy minél kevesebb, csatornába nem való hulladék kerüljön a lefolyókba. A nedves törlőkendőket dobjuk a szemetes vödörbe!

A Fővárosi Csatornázási Művek munkatársai a budapesti csatornarendszerben és a telepeken nap mint nap küzdenek a zsíros ételmaradékokból és a törlőkendőkből képződő zsírszörnyek felszámolásával. Teszik ezt azért, hogy az évente Budapesten keletkező, kb. 4 Velencei-tónak megfelelő szennyvízmennyiséget zavartalanul elvezessék.

  • VESZÉLYES HULLADÉKOK

Szigorúan tilos a lefolyókba önteni oldó- és irtószereket, növényvédő szereket, megmaradt festékeket és gyógyszereket! Ezeknek a mérgező anyagoknak az ártalmatlanítása nem a szennyvíztisztító telepek feladata.

A lejárt szavatosságú, vagy megmaradt gyógyszereket bármelyik patikában ingyen átveszik. A veszélyes vegyszerhulladékokat pedig jól lezárt csomagolásban a hulladékudvarokban lehet leadni.

A zavartalan szennyvízelvezetés érdekében

fontos rendeltetésszerűen használni a lefolyókat!

Aktuális

Ismét háromnapos ingyenes jazzfesztivált rendeznek Székesfehérváron

Minden ami jazz, pop, funky és világzene Székesfehérvár belvárosában,...

Tovább növelné a visszaváltást a MOHU

Az italos palackok új visszaváltási rendszerének első évi tapasztalatairól...

Koreai és japán autók javításában az élen

Magyarországon az Autó Caro Kft. 25 éves tapasztalattal biztosítja...

Továbbra is számos élménnyel várja a látogatókat a Sóvidék

Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima-díjas turisztikai szakújságíró ezúttal...