ONLINE JÁTÉKOK!

Megosztás

A Fővárosi Csatornázási Művek Európai Uniós támogatás segítségével társadalmi szemléletformáló kampányba kezdett.

MI VÁLTOZZUNK, NE A KÖRNYEZET!

Környezetünk állapota nagyrészt attól függ, hogy mit teszünk és mit nem teszünk meg a környezetünk védelmében. Éppen ezért fontos felismernünk, hogy mindannyian felelősséggel tartozunk környezetünkért!

Mivel sajnos még mindig sokan szemetes vödörnek tekintik a lefolyókat, a Fővárosi Csatornázási Művek (KEHOP-2.1.7-19-2019-00012 azonosító számú) Európai Uniós támogatás segítségével társadalmi szemléletformáló kampányba kezdett “Mi változzunk, ne a környezet!” címen. A kampány során online-játékokkal és nyílt napi rendezvények keretében igyekeznek helyes irányba terelni a csatornahasználati szokásokat.

ONLINE-JÁTÉKOK

Az elmúlt időszakban, a személyes találkozások visszaszorulása miatt, elsősorban online módon, játszva ismertették, hogy mit és miért nem szabad a lefolyókon keresztül leengedni. A Csatornarobot a zsírszörnyek ellen online-játék 2021. február 5-én indult. Ha valaki még szeretne játszani és megnyerni az 50 környezetbarát tisztítószerkészlet vagy 50 egyedi csatornarobotos társasjáték egyikét, akkor május 31-éig még megteheti a következő linken keresztül: https://mivaltozzunk.fcsm.hu/csatorna-robot.

2021. május 1-jén egy másik online-játékot is elindítottak Esőmentő címen (https://mivaltozzunk.fcsm.hu/esomento). Ezzel a játékkal a csapadékvíz hasznosítására igyekeznek ösztönözni a lakosokat. Az augusztus 5-ig futó játék rávilágít, hogyan tudunk játszva spórolni, ha vezetékes ivóvíz helyett esővizet használunk. A szerencsésebbek egy 210 literes esővízgyűjtő tartályt is nyerhetnek. Ezzel a játékkal a társaságnak további célja, hogy a csapadékvizeket a szennyvízcsatornákba történő szabálytalan bevezetését is visszaszorítsa. Ugyanis Budapest egyes részein tilos a kertes házakból az esővizet a szennyvízcsatornába bevezetni. Ez azért nagyon fontos, mert bizonyos helyeken a csatornákat kizárólag a szennyvíz gyűjtésére építették ki, és képtelenség lenne elvárni, hogy az egyre gyakoribb özönvízszerű esőzések vízmennyiségét is elvezesse.

Ha ezt a fontos szabályt nem tartjuk be, akkor nagyobb záporok idején a csatorna túlcsordulhat és a mélyebben fekvő területeket eláraszthatja szennyvízzel.

A kertes házakban érdemes a csapadékvizet összegyűjteni és a kert öntözésére felhasználni!

NYÍLT NAPOK

A Fővárosi Csatornázási Művek rendszeresen betekintést enged az egyik legfontosabb környezetvédelmi szolgáltatásba, a szennyvíztisztítási tevékenységbe. Korábban rendszeresen tartottak lakossági nyílt napokat az általuk üzemeltetett két budapesti szennyvíztisztító telep valamelyikén. Sajnos a járvány miatt ezeket a rendezvényeket szüneteltetni kellett. A társaság abban bízik, hogy idén ősszel ismét kinyithatják kapuikat a látogatók előtt. Akit ez a lehetőség érdekel, annak érdemes szeptember hónapban ellátogatnia a www.fcsm.hu weboldalra és regisztrálnia a következő lakossági nyílt napjukra. A látogatás most is, – mint mindig-, ingyenes lesz, de regisztrációhoz kötött.

Nyílt nap FCSM
Nyílt nap FCSM

A kampány fő célja, hogy rendeltetésszerűen használjuk a csatornarendszert. Ezért érdemes sorba venni, hogy mit nem szabad a csatornába engedni! Ezek a következők:

  • ÉTELMARADÉK, HASZNÁLT OLAJ ÉS ZSIRADÉK

Több szempontból sem tanácsos a lefolyókon keresztül megszabadulni a felesleges ételmaradéktól, elhasznált olajtól és zsiradéktól. Ezek egyrészt eleségül szolgálnak az élősködő állatoknak, másrészt a WC-be helytelenül bedobált nedves törlőkendőkkel összeállva, rendkívül gyorsan akadályozzák meg a szennyvíz távozását. Dugulást okoznak.


  • NEDVES TÖRLŐKENDŐK

Az elmúlt években nagyon elterjedt a különböző törlőkendők használata. A WC-papírral ellentétben ezek egyáltalán nem, vagy csak nagyon sokára áznak szét, így a csatornában összetapadhatnak a zsíros ételmaradékokkal és nagyon gyorsan okozhatnak hatalmas torlaszokat a csatornában, megakadályozva a szennyvíz elvezetését. Ez a probléma nemcsak az utcák alatt futó csatornákban, hanem a házak, lakások lefolyóiban és vízelvezető rendszereiben is megjelenhet.

Ezért fontos, hogy minél kevesebb, csatornába nem való hulladék kerüljön a lefolyókba. A nedves törlőkendőket dobjuk a szemetes vödörbe!

A Fővárosi Csatornázási Művek munkatársai a budapesti csatornarendszerben és a telepeken nap mint nap küzdenek a zsíros ételmaradékokból és a törlőkendőkből képződő zsírszörnyek felszámolásával. Teszik ezt azért, hogy az évente Budapesten keletkező, kb. 4 Velencei-tónak megfelelő szennyvízmennyiséget zavartalanul elvezessék.

  • VESZÉLYES HULLADÉKOK

Szigorúan tilos a lefolyókba önteni oldó- és irtószereket, növényvédő szereket, megmaradt festékeket és gyógyszereket! Ezeknek a mérgező anyagoknak az ártalmatlanítása nem a szennyvíztisztító telepek feladata.

A lejárt szavatosságú, vagy megmaradt gyógyszereket bármelyik patikában ingyen átveszik. A veszélyes vegyszerhulladékokat pedig jól lezárt csomagolásban a hulladékudvarokban lehet leadni.

A zavartalan szennyvízelvezetés érdekében

fontos rendeltetésszerűen használni a lefolyókat!

Aktuális

Bárki építheti: megnéztük a budapesti Lego-villamost

Parádés új villamost mutattak be Budapesten. Az új jövevényt...

MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai

A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló...

Mongolul jelent meg könyv a magyar köszönésekről

Cedev Önörbajin professzor, akadémikus előszavával, Gurdagva Ingtur fordításában jelent...

Az NTAK-ból már látszik: nőtt az utazók száma az őszi szünetben

Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima díjas turisztikai szakújságíró...

Ismét pályázhatnak egymillió forintos támogatásra a vidéki éttermek

Újra megjelentette Magyarország Kormánya a vidéki kis és közepes...