Új kukák a Fővárosban

Megosztás

A járványhelyzet után a turisták visszatérése, az ismét egyre népszerűbb sport és szabadidős tevékenységek, rendezvények eredményeként olyan helyszínekre is nagy létszámban fokozatosan visszatérnek a budapestiek, amelyek jó ideje nem, vagy kevésbé voltak kihasználva. A Budapesti Közművek folyamatosan figyeli a fővárosiak közterülethasználati szokásait és ehhez igazodva 41 helyszínen helyez ki július elsejétől közterületi kukákat.

A hat szolgáltatási tevékenységet (hulladékgazdálkodás, kertészet, kéményseprés, köztisztaság, távfűtés, temetkezés) ellátó öt fővárosi cég (BTI, FKF, FŐKERT, FŐKÉTÜSZ, FŐTÁV) a hatékonyságnövelés és a fenntartható működés céljával egyesült 2021-ben. Az összeolvadás a városüzemeltetésben széleskörben elterjedt ún. Stadtwerke modell szerint valósult meg. Ez a közszolgáltatói modell számos nyugat-európai városban, például Bécsben, Koppenhágában, Kölnben, illetve Düsseldorfban is sikeresen működik.

Míg a korábbi jogelőd társaságok 2020. évi eredménye -5,1 milliárd Ft összesített veszteség volt, a Budapesti Közművek 1,8 milliárd Ft-os mérleg szerinti adózás utáni eredménnyel zárta a 2021. évet, ami az egyesülésből származó, összevont üzemeltetés során jelentkező szinergiáknak köszönhető.

A Budapesti Közművek keretében önálló szakmai tevékenységet folytató FKF Köztisztasági Divízió munkatársai folyamatosan vizsgálják a közterület-fenntartás szempontjából lényeges változásokat Budapesten. A szakemberek elemzik az urbanizációs folyamatokat, a tömegközlekedésben és a közterület-használatban zajló változásokat – és ezeket a trendeket is figyelembe veszik a közterület-fenntartás sokrétű feladatainak tervezésekor.

A koronavírussal kapcsolatos kormányzati korlátozások megszűnése számos változást hozott az utóbbi hónapokban a közterületek használatában. A turizmus felélénkülése, az irodai jelenlét, az újraéledő szabadidős tevékenységek és a nagy tömeg-, és sportrendezvények eredményeként olyan helyszínekre is nagy létszámban fokozatosan visszatérnek a budapestiek, amelyek jó ideje nem, vagy kevésbé voltak kihasználva. Egyes helyszíneken új, rendkívüli hulladéktermeléssel járó közterülethasználati szokások is megjelentek, amelyek a Társaság számára is új feladatokat jelentenek. 

Az elmúlt hónapokban a Társaság részletes szakmai elemzést végzett arról, hogy mely közterületi részekre indokolt új hulladéktároló edények kihelyezése. Az elemzések, egyeztetések és a lakosságtól érkezett észrevételek alapján a Budapesti Közművek 41 fővárosi helyszínre 150 db új közterületi kukát helyez ki július 1-jétől folyamatosan. A hulladék rendszeres begyűjtését és az edények karbantartását, tisztítását a BKM saját munkavállalói végzik, a Társaság saját eszközparkjával.

A helyszínek listája megtekinthető a Budapesti Közművek honlapján, a  https://www.budapestikozmuvek.hu/uj-kozteruleti-hulladekgyujto-edenyek-helyszinei-budapesten oldalon.

A BKM a nyári hónapokban is folyamatosan figyeli a július 1-től kihelyezett közterületi kukák kihasználtságát Budapest többi területével együtt, hogy tudjon alkalmazkodni a fővárosiak igényeihez egy élhetőbb, tisztább, zöldebb Budapestért.

A Budapesti Közművek ugyanakkor fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy a hatályos jogszabályok alapján a Főváros tisztán tartása többszereplős feladat, amelyben a Főváros cégei mellett az egyes kerületi önkormányzatoknak, valamint az ingatlantulajdonosoknak és a lakosságnak, továbbá a jelentős mennyiségű hulladékot termelő gazdálkodó szervezeteknek is komoly feladata, felelőssége van.

Aktuális

Ismét háromnapos ingyenes jazzfesztivált rendeznek Székesfehérváron

Minden ami jazz, pop, funky és világzene Székesfehérvár belvárosában,...

Tovább növelné a visszaváltást a MOHU

Az italos palackok új visszaváltási rendszerének első évi tapasztalatairól...

Koreai és japán autók javításában az élen

Magyarországon az Autó Caro Kft. 25 éves tapasztalattal biztosítja...

Továbbra is számos élménnyel várja a látogatókat a Sóvidék

Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima-díjas turisztikai szakújságíró ezúttal...