Egy kedves ismerősöm facebook oldaláról kölcsönöztem az alábbi szösszenetet, és alig vártam, hogy közölhessem a tanulságot. Sajnos itt az ideje. Pont Karácsonykor.
Gyermekkoromban, ha nem ettem meg az elém készített ételt gyakran mondták a felnőttek : “Afrikában meg éheznek.” Akkor határoztam el, hogy én ilyen hülyeséget nem fogok mondani az utódaimnak. Ma reggel fogmosás közben szólt rám az egyik leszármazottam: “Apa ne folyasd a vizet Afrikában szomjaznak!”
Bár hivatalosan az élelmiszerpazarlás napja szeptember 29-én van, szeretném a figyelmet felhívni decemberben, főleg a karácsonyi időszakban kidobott élelmiszermennyiségre.
Tudták, hogy az ilyenkor bevásárolt élelmiszerek hány %-a kerül a szemetesbe? Magyarországon, évente mintegy 1,8 millió tonna élelmiszerhulladék keletkezik. Ennek jelentős hányada – körülbelül harmada – a háztartásokban termelődik. Ez a mennyiség több mint 500.000 ember teljes körű éves élelmezését fedezné. A veszteség pénzben kifejezett értéke pedig több mint 170 milliárd forint, vagyis fejenként 18 000 forint. Ez Karácsonykor 15-20-%kal megnő.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerint egy átlagos magyar állampolgár 65 kg élelmiszert dob a szemetesbe évente. Leggyakrabban készételek, friss zöldségek és gyümölcsök, valamint pékáruk kerülnek kidobásra. Ez élelmiszervásárlásunk 10-11%-át teszi ki. Karácsonykor ezt megfejeljük még meg nem romlott főtt ételekkel is.
Amikor az ételt kidobjuk, eszünkbe sem jut, hogy nem csupán a meg nem evett ételt dobjuk a kukába, hanem azokat az erőforrásokat is (előállítás költsége, szállítás, tároláshoz szükséges energia, csomagolás stb.), ami az étel elkészüléséig volt szükség, beleértve minden szeretetünket. Az időnket, a bevásárlásra szánt sorban állásra, bosszankodásra nem is gondoltunk.
Ezek olyan problémák, amelynek megoldásához kivételesen nem több pénzre, hanem mindössze több figyelemre lenne szükség.
Pár ötlet, amivel környezettudatosabbá tehetjük a konyhánkat:
– Tároljuk az élelmiszert a címkén lévő utasítás szerint!
– Fogyaszthatóság szerinti sorrendben helyezzük el élelmiszereket a kamrában vagy a hűtőben!
– A maradékot használjuk fel újra, vagy fogyasszuk el az ételt, mielőtt elromlik!
– Keressük azokat a boltokat, ahol tudunk kimérve vásárolni, vagy válasszuk a megfelelő kiszerelést!
Az összkiadásunk 20-30%-át csupán élelmiszerre költjük el, és annak közel felét a szemétbe dobjuk. Ezzel pedig nem csupán a pénztárcánknak tehetünk jót, hanem a bolygónkat is óvjuk!
Nyitóképünk: facebook