Mire figyeljünk az ünnepek alatt energiafelhasználás szempontjából?

Megosztás

Tél van, hideg van, fűtünk…

Ha összejön a rokonság, bátran lejjebb tekerhetjük a fűtést akár 1-2 fokkal is, a vendégek testhője kiváltja a fűtés egy részét.    Mielőtt feljebb tekernénk a fűtést, gondoljuk át, hogy megfelelően fel vagyunk-e öltözve! Könnyen lehetséges, hogy csak arra van szükségünk, hogy felvegyél egy felsőt.    Pihentetőbb az alvás, ha nincs túl meleg a szobában, érdemes inkább egy vastagabb takarót használnunk a téli időszakban, mint azonnal a hőfokszabályzóhoz rohannunk. Szellőztessünk!    Inkább gyakrabban, de rövid. A hőérzetünk, és a közérzetünk javulni fog tőle, de a lakást se hagyjuk teljesen kihűlni!   A nem megfelelően szigetelő nyílászárókon keresztül rengeteg hő szökhet el. Ezen segíthetünk utólagos házi szigeteléssel, de mérsékelhetjük akár egy huzatfogó párnával is. A redőnyöket érdemes leeresztenünk, vagy behúznunk a sötétítő függönyt. Ha hőtükör fóliát használunk, a fűtésre fordított energia 5%-kát is megspórolhatjuk!

Világítunk, de még mennyire?!

    A díszkivilágításhoz, karácsonyi fényfüzérekhez ma már használhatunk energiatakarékos, vagy LED izzókat, ugyanis a hagyományos izzókhoz képest a LED fényforrások akár 90%-kal kevesebb energiát fogyasztanak! A hulladékká vált fényforrások veszélyes hulladéknak számítanak, ezért sose dobjuk ki azokat a kommunális kukába – keressük meg a hozzánk legközelebb eső lámpahulladék gyűjtőpontot.    Ma már kültéri fénydekorációk is fellelhetők ki a napenergiával működő égősorok is.

    Ne hagyjuk bekapcsolva egész nap az égősort! Érdemes csak sötétedést követően felkapcsolnunk a fényforrásokat, majd elalvás előtt kikapcsolhatjuk azokat. Így érhetjük el a díszkivilágítás valódi célját: gyönyörködhetünk benne, amikor otthon tartózkodunk. Így az ünnepi hangulatot varázsol, viszont csak olyankor működik, amikor élvezhetjük is azt, ráadásul a villanyszámlánk összegén is tapasztalhatjuk, hogy nem emeli meg indokolatlanul.

    Egyesével, manuálisan be tudjuk kapcsolni az egyes fényforrásokat, használjunk időkapcsoló órát, amivel könnyedén szabályozhatjuk, hogy a fényforrások mikor kapjanak áramot a konnektorból. Elutazás előtt se felejtsük az időzítő konnektort is áramtalanítani!

    Elektromos árammal működő hangulatfények helyett használhatunk gyertyákat is. Persze óvatosabban kell bánnunk a használatukkal, főleg ha kisgyermek, vagy háziállat is van a háztartásban!

    Ha az ünnepi világítás működéséhez elemre van szükség, használjunk újratölthető elemeket és szerezzünk be egy elemtöltőt! A hulladékká vált elemek veszélyes hulladéknak számítanak, ezért sose dobjuk ki a kommunális kukába – keressük meg a hozzánk legközelebb eső elemgyűjtő pontot.

Ne feledkezzünk meg a hulladékról sem!

Az ünnepek során keletkező hulladékok kezeléséről sem! A főzés és sütés során keletkező szerves hulladékokat komposztáljuk, az elhasznált sütőolajat vagy elemeket vigyük el a gyűjtőpontok egyikére. Ott vannak még az elhasználódott fényforrásokról sem: nézzünk utána, hová tudjuk kidobni, hogy hasznosuljon!

Aktuális

Százhat országban közvetítik a budapesti Erősemberek Bajnokok Ligáját

A világ 12 legjobb erősemberének versenyét nézheti meg a...

Készíts videót a sulidról, nyerj 100 ezret!

A Magyar Nyelvőr Alapítvány retorikai pályázatot hirdet középiskolások részére. A...

Vonattal a csíksomlyói búcsúra: mutatjuk a megállókat!

A csaknem fél kilométer hosszú, a Kárpáteurópa Utazási Iroda...

Feszegesse a határait a Spirit Hotelben

Ötvözze a páratlan wellness-élményeket lendületes edzésekkel és feszegesse határait!...