​Parasztolimpiával és lassúsági versennyel emlékeztek Pató Pálra

Megosztás

„Ma még Pató Pál uram is kikelt volna a hűs diófa alól” – ezekkel a szavakkal nyitotta meg a XVIII. Pató Pál Fesztivált Méri Szabolcs polgármester Szőgyénben. A megnyitó nem csupán egy ünnepélyes pillanat volt, hanem annak a szemléletnek a megidézése, amelyre mindannyian vágyunk a rohanó hétköznapokban: nyugalom, és az élet egyszerű, mégis mély élvezete.

Szőgyén egy festői felvidéki község a Garam partján, mindössze másfél órára Budapesttől, Komáromtól 30 percre. Bár határon túl van, hangulata, nyelve és vendégszeretete minden magyar látogatót otthonossággal fogad.

A fesztivál névadója, Pató Pál úr – Petőfi Sándor halhatatlan karaktere – nem a lustaság szimbóluma, hanem annak a bölcsességnek a megtestesítője, amely felismeri: nem kell mindig rohanni. „Ez a fesztivál rólunk szól – azokról, akik tudják, hogy néha a lassúság is lehet erény” – fogalmazott a polgármester. Pató Pál úr nem csak egy irodalmi szereplő, a valóságban magyar alszolgabíró és Szőgyén község jegyzője volt, és bizonyos értelemben elég serény is, hiszen a korabeli feljegyzések szerint 13 gyermeke volt.

A déli órákban a Parasztolimpia indította a rendezvényt, ahol az erő, az ügyesség és a humor szórakoztató elegyet alkotott. Lehengerlő mesterek érkeztek a kihívásra, ahol a versenyszámok épp annyira mókásak voltak, mint a játékosok maguk. A bátrak az első versenyszámban, a gumicsizmadobásban alkothattak nagyot, ahol a repkedő lábbelik gyakran célozták meg akarva-akaratlanul a hangosító sátrat, a fotósokat, vagy a közönséget magát. Szerencsére senki sem sérült meg, pedig sokszor az lehetett a benyomás, hogy a versenyzők mindent elkövetnek ennek érdekében.

Amíg a Tatáról érkezett csapatok ebben, a hazaiak a tűzifacipelés kemény próbáján tudtak bizonyítani. Itt már több koordinált mozgásra volt szükség, és érezhetően nagyobb is volt az ováció a nézők részéről, ha valaki ügyesen abszolválta ezt a feladatot. A biciklikerékgurítás nemes művészetében jónéhányan lassúsági rekordot próbáltak állítani. Ők komolyan vették a szlogent: “Ej ráérünk arra még.” Akikben dúlt a versenyszellem, nos ők leginkább a táv lerövidítésével próbáltak előnyt szerezni. Az olimpia olyannyira inspiráló volt, hogy az első szám végéhez közeledve a turistákból is összeállt egy csapat, akik aztán taroltak. Persze az igazi nyertes egyértelműen a közönség volt, akik ezeknek a látványos performanszoknak lehettek a szemtanúik.

Ezután rétesnyújtás, látványkonyha és természetesen Pató Pál úr „kedvenc ételeinek” elkészítése következett – a házias ízek illata belengte az egész udvart.

A gasztronómiai élmények pedig bőven túlmutattak a klasszikus falunapokon. A mesterszakácsok – köztük Varga Károly és Pásztornyicki László – olyan különlegességekkel kápráztatták el a közönséget, mint a göngyölt szűzpecsenye kolbászmorzsás kéregben, füstöltpaprikás mártással, túrós csusza-rétes, préselt malaccsülök vagy a gyöngyhagymás ragu.

A délután irodalmi és kulturális színt kapott: slam poetry előadás, a „Petőfi hagyatéka” című színpadi műsor, valamint helyi óvodások, iskolások és énekkarok produkciói színesítették a programot. Az este zenei lendületet hozott: a Varjos zenekar és a Mona Lisa Smile után Radics Gigi adott nagykoncertet, majd DJ Kovács gondoskodott arról, hogy senki ne maradjon tánc nélkül.

A fesztivál minden korosztály számára kínált élményt: volt arcfestés, ugrálóvár, kézműves- és termelői vásár, fotószínház és boros kiállítás is – utóbbi a szőlő útját mutatta be a fürttől a pohárig.

Aktuális

Ismét háromnapos ingyenes jazzfesztivált rendeznek Székesfehérváron

Minden ami jazz, pop, funky és világzene Székesfehérvár belvárosában,...

Tovább növelné a visszaváltást a MOHU

Az italos palackok új visszaváltási rendszerének első évi tapasztalatairól...

Koreai és japán autók javításában az élen

Magyarországon az Autó Caro Kft. 25 éves tapasztalattal biztosítja...

Továbbra is számos élménnyel várja a látogatókat a Sóvidék

Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima-díjas turisztikai szakújságíró ezúttal...