Zöld pénzügyi konferencia: a bank- és tőkepiacok a klímavédelem sikerében érdekeltek

Megosztás

Az MNB a Planet Budapest Fenntarthatósági Expó és Világtalálkozó részeként rendezte meg ma immár hagyományos nemzetközi zöld pénzügyi konferenciáját. A rendezvény előadásai és panelbeszélgetései fókuszában a COP26 klímacsúcs pénzügyi rendszerre való következményei és a klímaváltozáson túli további környezeti anomáliák álltak. A konferencia keretében adták át a Zöld Pénzügyi Díjakat a „legzöldebb” pénzügyi intézmények, valamint a témával kapcsolatos tudományos kiválóságok részére.

Hazánkban, Európában és világszerte egyaránt felfutóban a zöld hitelezés és a zöld kötvénypiac, egyre inkább megjelenik a kockázatkezelésben a klíma- és egyéb fenntarthatósági szempontrendszer, az ESG-szemlélet, de még sok a teendő, hogy a pénzügyi rendszer finanszírozóként tudja támogatni a karbonsemlegességi törekvéseket – hangzott el a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által idén a Planet Budapest expo keretében rendezett zöld pénzügyi konferencián.

A rendezvény előadásai és panelbeszélgetései idén a COP26 klímacsúcs pénzügyi rendszerre való következményeiről, a klímaváltozáson túli további környezeti anomáliák – mint például a biodiverzitási problémák – jelentőségéről szóltak.

Kandrács Csaba, az MNB alelnöke előadásában bemutatta az MNB klímastressz tesztjét, mely szerint – világszerte és hazánkban egyaránt – a banki hitelállomány minősége érdekében is fontos lenne a mielőbbi, rendezett átállás a karbonsemleges gazdaságra. Banai Ádám, az MNB ügyvezető igazgatója a klímaváltozás monetáris politikai vonatkozásairól és a Zöld Otthon Program úttörő szerepéről beszélt. A rendezvényen felszólalt az Európai Beruházási Bank, az Ázsiai Fenntartható Pénzügyek Intézet, és az EU Taxonómiáját kidolgozó Sustainable Finance Platform felsővezetői, csak úgy, mint a Cicero, a BlackRock valamint 2° Investing Initiative és az ENSZ Környezetvédelmi Programjának magas szintű képviselői. A hazai piaci szereplők részéről a Magyar Bankholding Zrt., az Erste Bank Zrt. és az OTP Bank Nyrt. vezetői osztották meg zöld pénzügyi tapasztalataikat.

A konferencia keretében adták át a pénzügyi szervezeteknek szóló Zöld Pénzügyek Díjakat és a tudományos élet kiválóságainak szóló Zöld Pénzügyi Tudományos Díjakat.

Az MNB a Zöld Bank Díj elbírálásakor a zöld hitelkihelyezések mértékét, az intézmények által birtokolt zöldkötvény portfóliót, valamint az intézmények klímaváltozás hatásainak való kockázati kitettségértékét vette górcső alá. A Zöld Biztosító és Pénztár Díj, valamint a Zöld Befektetési Alapkezelő Díj esetében pedig az intézményeknél elérhető, fenntarthatósági (ESG) szempontokat érvényesítő alapok, portfóliók számát, valamint az azokban kezelt vagyon mérték vették számításba a díj elbírálásakor.

A Zöld Pénzügyek Díj bíráló bizottsága – valamennyi bírálati szempont figyelembevételével – a Zöld Bank Díjat az MKB Bank Zrt.-nek ítélte. A Zöld Biztosító és Pénztár Díjat az UNION Vienna Insurance Group Biztosító Zrt. kapta, illetve a Zöld Befektetési Alapkezelő Díjjal az Erste Alapkezelő Zrt. zöld tevékenységét ismerték el.

A Zöld Pénzügyi Tudományos Díjakat egy, tudósokból és a Monetáris Tanács egyes tagjaiból álló grémium ítélte oda. A Nemzetközi Zöld Pénzügyek Életműdíjat Naoyuki Yoshino, a tokiói Keio Egyetem emeritus professzora kapta. Doktori címét az amerikai Johns Hopkins Egyetemen szerezte. Korábban az Asian Development Bank Institute (ADBI) dékáni pozícióját, valamint a Japán Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (Japan Financial Services Agency’s, FSA) Pénzügyi Kutatóközpontjának (Financial Research Center, FSA Institute) igazgatói tisztét töltötte be. Munkássága áttörő eredményeket hozott a zöld pénzügyek tudományos kutatása területén.

A Zöld Pénzügyi Tudományos Nagydíjjal dr. Naffa Helenát jutalmazták, akinek kiemelkedő publikációs tevékenysége több zöld pénzügyi kutatási területen is mintaértékű a magyar kutatóközösség számára. Oktatóként több tantárgy népszerű előadója. Munkássága megtestesíti az elméleti alapokra épülő gyakorlatorientált megközelítést, hiszen az akadémiai világban és a piaci döntéshozatal területén egyaránt komoly tapasztalatot szerzett.

A Zöld Pénzügyi Talentum Díjjal Molnár Kata kutatói tevékenységét ismerték el, melynek egyik különleges értéke a nemzetközi és projektalapú szemlélet. A vízgazdálkodás és klíma adaptáció, valamint a befektetési portfóliók és gazdasági szektorok vízkockázati elemzése a környezeti kockázatok egyik legsürgetőbb területére hívja föl a figyelmet.

A Zöld pénzügyi kutatási kezdeményezés díját dr. Parádi-Dolgos Anett kutatócsoportja nyerte el. A kutatócsoport által a hazai agrárium kihívásaira adaptálható green finance megoldások témájában kidolgozott kutatási tervben ott a lehetőség, hogy közvetlen és komoly hatással legyen a hazai gazdaságra és bankrendszerre fenntarthatósági szempontból. A kutatócsoport további tagjai: Prof. Dr. Kerekes Sándor, Dr. Csonka Arnold, Dr. Bareith Tibor és Vancsura László.

Az MNB hosszútávú klíma stressztesztjének főbb eredményeit összefoglaló publikáció ezen a linken érhető el.

Aktuális

Tovább növelné a visszaváltást a MOHU

Az italos palackok új visszaváltási rendszerének első évi tapasztalatairól...

Koreai és japán autók javításában az élen

Magyarországon az Autó Caro Kft. 25 éves tapasztalattal biztosítja...

Továbbra is számos élménnyel várja a látogatókat a Sóvidék

Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima-díjas turisztikai szakújságíró ezúttal...

Május végéig tart a Fülemülék éjszakája programsorozat

Idén is megrendezik a Fülemülék éjszakája országos rendezvénysorozatot: a...

Az áramszámla határozza meg, hogy érdemes-e napelemet és energiatárolót telepíteni

A Csabacast alumíniumöntvényeket készítő cég telephelyén egy már meglévő...