Pünkösd szombaton végre sikerült elérnünk az 5 milliós álomhatárt a beoltottságban. Ez mindannyiunk számára megnyitotta lehetőségek kapuját.
Végre vége a maszkviselésnek az utcán, labdázhatunk a strandon és stb.
Sokan ezt úgy ünnepelték, hogy a maszknak úgy intettek búcsút, ahogyan a diplomaosztón dobáljuk a kalapunkat, csak itt most sajnos sok esetben nem nyúltuk a maszk után, ahogyan a kalap után szokás.
Sajnos több ilyet is láttam a napokban, utcán, tereken, buszmegállókban. De láttam olyan embert is, aki nem válik meg a maszk nyújtotta védelemtől.
Sok teória terjeng a maszk használat vagy nem használat után, mihez kezdjünk vele a szemétbedobáson kívül.
Nem sorolom őket, de javaslatokat mindig várunk! Egy nagyon hasznos információra épp Szolnokon lettem figyelmes: Miszerint a maszkok és kesztyűket ne dobjuk a szelektív hulladék közé, hiszen az fertőzött lehet.
Rengeteget lehet olvasni a világ minden tájáról, hogy milyen felelőtlenül használjuk az eldobható maszkokat. Állatokból/ról szedjük, le vagy ki…
De az MTI és a TOTALCAR oldalán például arról is olvashatunk, hogy akár útként és autókárpitként is fel lehet használni a megunt darabot.
Az MTI összefoglalója tett egy rövid áttekintést a maszkok újrahasznosításáról. Az Amerikai Vegyészeti Társaság (ACS) szerint havonta több, mint 120 milliárd eldobható védőmaszkot használunk el. Ezek a védőmaszkok használata után jobb esetben szeméttelepekre kerülnek, de több esetben az óceánban, folyókban lelhetjük fel őket, ahol veszélyesek lehetnek az állatokra és persze találkozhatunk vele az utcán és a buszmegállókban.
A környezetvédők, kutatók és egyéb nagyvállalata is keresik az eldobható maszkok újrahasznosításának lehetőségeit. Nagy Britanniában több kórház zúzó- és tömörítő gépeket szerzett be, amelyek táblákká olvasztják a védőruházatokat, a kapott anyagból pedig kerti bútorokat is készítenek sok más termék mellett.