Könyvajánló! Endre Domonkos: An economic history of Hungary from 1867

Megosztás

Domonkos Endre a korábbi Közép- és Kelet-Európával kapcsolatos kutatásai alapján írta meg Magyarország gazdaságtörténetét a kiegyezéstől a rendszerváltás utáni időszakig, külön kitérve a Kádár-korszak örökségére, az 1990-es évek liberalizációjára és privatizációjára, a szocialista-liberális kormány gazdaságára, valamint az unortodoxnak nevezett gazdaságpolitika 2010 és 2019 közötti eredményeire.

Domonkos Endre angol nyelvű elemzése egészen a kiegyezésig nyúlik vissza. Magyarország gazdaságát holisztikus megközelítést alkalmazva vizsgálja, egyaránt szem előtt tartva e hosszú korszak történelmét, politikai gazdaságtanát és a nemzetközi kapcsolatokat. A szerző értékelése szerint az 1990 előtti hazai és nemzetközi szakirodalom egyöntetűen Kelet-Közép-Európa gazdasági elmaradottságáról értekezett. Az egypárti diktatúra 1989/1990-es összeomlása jelentős változásokat hozott a térségben, így Magyarországon is. Azóta számos cikk és monográfia jelent meg Kelet-Közép-Európa gazdasági fejlődéséről, ám ezek elsősorban egy-egy viszonylag rövid időszakról adtak áttekintést. A kötet hazánk gazdaságtörténetének legjelentősebb fordulatait, korszakalkotó eseményeit és azok összefüggéseit tárja fel az olvasó számára.

A könyv első szakasza Magyarország gazdasági fejlődésének az Osztrák–Magyar Monarchia megalakulásától az első nagy töréspontig, a dualista Monarchia feldarabolásával foglalkozik 1918 októberében, amit azután 1920. június 4-én a trianoni békeszerződés követett, újabb területek elvesztésével. Utóbbi esemény gazdasági következményeit pedig külön fejezet keretében is ismerteti a szerző. E nehézségek ellenére a magyar gazdaság talpra tudott állni, és átlagosan 2 százalékos növekedést ért el. A kedvező tendenciák megtorpantak, amikor 1944. március 19-én a német csapatok, majd később a Vörös Hadsereg megszállta Magyarországot. Magyarország a második világháború végén közel nyolc hónapig hadszíntér volt – emelte ki a szerző.

A kötet a fiatalabb generációk számára is szemléletesen magyarázza, hogy az egypárti diktatúra bevezetése mind politikailag, mind gazdaságilag miért volt vízválasztó Magyarország újkori történelmében. 1948-tól 1989-ig a gazdaságot – a központi tervgazdaság keretében – a Szovjetuniónak rendelték alá. Ez nyilvánult meg a kényszeriparosításon alapuló KGST létrehozásában is. Az 1960-as évek második felének reformintézkedései ellenére tovább nőtt a gazdasági lemaradás és a technológiai szakadék Magyarország és az iparosodott országok között.

Az 1980-as évek végétől elindult változásokat a kötet utolsó részeiben szintén szemléletesen ismerteti a szerző, rávilágítva a folyamatra ahogyan világossá vált az államszocializmus merev irányítási és működési mechanizmusainak fenntarthatatlansága. A változás a kelet-közép-európai, azon belül is a magyarországi rendszerváltással következett be. Az átalakulási folyamat lehetővé tette a parlamentáris demokrácia és többpártrendszer visszaállítását, az állami tulajdon privatizációját és az elavult ipari ágazatok átalakítását.

A kötet konklúziójában az ország versenyképességére koncentrálva a szerző a Magyarországon megkezdett strukturális reformok folytatása mellett érvel, hangsúlyozva, hogy Magyarországnak az az érdeke, hogy aktívan részt vegyen a nemzetközi munkamegosztásban és a transznacionális folyamatokban – zárja kötetét Domonkos Endre.

Aktuális

Ismét háromnapos ingyenes jazzfesztivált rendeznek Székesfehérváron

Minden ami jazz, pop, funky és világzene Székesfehérvár belvárosában,...

Tovább növelné a visszaváltást a MOHU

Az italos palackok új visszaváltási rendszerének első évi tapasztalatairól...

Koreai és japán autók javításában az élen

Magyarországon az Autó Caro Kft. 25 éves tapasztalattal biztosítja...

Továbbra is számos élménnyel várja a látogatókat a Sóvidék

Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima-díjas turisztikai szakújságíró ezúttal...