Mire figyeljünk az ünnepek alatt energiafelhasználás szempontjából?

Megosztás

Tél van, hideg van, fűtünk…

Ha összejön a rokonság, bátran lejjebb tekerhetjük a fűtést akár 1-2 fokkal is, a vendégek testhője kiváltja a fűtés egy részét.    Mielőtt feljebb tekernénk a fűtést, gondoljuk át, hogy megfelelően fel vagyunk-e öltözve! Könnyen lehetséges, hogy csak arra van szükségünk, hogy felvegyél egy felsőt.    Pihentetőbb az alvás, ha nincs túl meleg a szobában, érdemes inkább egy vastagabb takarót használnunk a téli időszakban, mint azonnal a hőfokszabályzóhoz rohannunk. Szellőztessünk!    Inkább gyakrabban, de rövid. A hőérzetünk, és a közérzetünk javulni fog tőle, de a lakást se hagyjuk teljesen kihűlni!   A nem megfelelően szigetelő nyílászárókon keresztül rengeteg hő szökhet el. Ezen segíthetünk utólagos házi szigeteléssel, de mérsékelhetjük akár egy huzatfogó párnával is. A redőnyöket érdemes leeresztenünk, vagy behúznunk a sötétítő függönyt. Ha hőtükör fóliát használunk, a fűtésre fordított energia 5%-kát is megspórolhatjuk!

Világítunk, de még mennyire?!

    A díszkivilágításhoz, karácsonyi fényfüzérekhez ma már használhatunk energiatakarékos, vagy LED izzókat, ugyanis a hagyományos izzókhoz képest a LED fényforrások akár 90%-kal kevesebb energiát fogyasztanak! A hulladékká vált fényforrások veszélyes hulladéknak számítanak, ezért sose dobjuk ki azokat a kommunális kukába – keressük meg a hozzánk legközelebb eső lámpahulladék gyűjtőpontot.    Ma már kültéri fénydekorációk is fellelhetők ki a napenergiával működő égősorok is.

    Ne hagyjuk bekapcsolva egész nap az égősort! Érdemes csak sötétedést követően felkapcsolnunk a fényforrásokat, majd elalvás előtt kikapcsolhatjuk azokat. Így érhetjük el a díszkivilágítás valódi célját: gyönyörködhetünk benne, amikor otthon tartózkodunk. Így az ünnepi hangulatot varázsol, viszont csak olyankor működik, amikor élvezhetjük is azt, ráadásul a villanyszámlánk összegén is tapasztalhatjuk, hogy nem emeli meg indokolatlanul.

    Egyesével, manuálisan be tudjuk kapcsolni az egyes fényforrásokat, használjunk időkapcsoló órát, amivel könnyedén szabályozhatjuk, hogy a fényforrások mikor kapjanak áramot a konnektorból. Elutazás előtt se felejtsük az időzítő konnektort is áramtalanítani!

    Elektromos árammal működő hangulatfények helyett használhatunk gyertyákat is. Persze óvatosabban kell bánnunk a használatukkal, főleg ha kisgyermek, vagy háziállat is van a háztartásban!

    Ha az ünnepi világítás működéséhez elemre van szükség, használjunk újratölthető elemeket és szerezzünk be egy elemtöltőt! A hulladékká vált elemek veszélyes hulladéknak számítanak, ezért sose dobjuk ki a kommunális kukába – keressük meg a hozzánk legközelebb eső elemgyűjtő pontot.

Ne feledkezzünk meg a hulladékról sem!

Az ünnepek során keletkező hulladékok kezeléséről sem! A főzés és sütés során keletkező szerves hulladékokat komposztáljuk, az elhasznált sütőolajat vagy elemeket vigyük el a gyűjtőpontok egyikére. Ott vannak még az elhasználódott fényforrásokról sem: nézzünk utána, hová tudjuk kidobni, hogy hasznosuljon!

Aktuális

Ismét háromnapos ingyenes jazzfesztivált rendeznek Székesfehérváron

Minden ami jazz, pop, funky és világzene Székesfehérvár belvárosában,...

Tovább növelné a visszaváltást a MOHU

Az italos palackok új visszaváltási rendszerének első évi tapasztalatairól...

Koreai és japán autók javításában az élen

Magyarországon az Autó Caro Kft. 25 éves tapasztalattal biztosítja...

Továbbra is számos élménnyel várja a látogatókat a Sóvidék

Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima-díjas turisztikai szakújságíró ezúttal...

Május végéig tart a Fülemülék éjszakája programsorozat

Idén is megrendezik a Fülemülék éjszakája országos rendezvénysorozatot: a...