A Galvani híd beruházása megcsonkítaná az természetes élőhelyet és ezer más problémát vet fel. A környéken élők ez ellen tiltakoznak, és amíg nem voltak egyesület, addig nem foglalkozott velük senki. Mára azonban kinőtték magukat és nem pusztán erdőért nyavajgó csoport, hanem küldetésük van. Egy 22 hektárnyi területet védenek, hogy megőrizhessék a terület ökológiai egységét.
A Kiserdő Egyesület vezetője, Molnár Szilvia elmesélte, hogy egy civil lakossági csoportból alakultak, melyet tavasszal helyeztek hivatalos formába, hiszen jogi személyként több dologban is nyomatékot tudnak adni tevékenységüknek.
A kiserdő védelme, mely a lakótelepek hőszigetelését is segítik elő, illetve fontos a rekreációban, ugyanis észrevették, sokkal többen járnak a Covid óta ide, mert fontossá vált a szabadba, természetbe járás lehetősége, ezért a zöld területi értékét szeretnék erősíteni. Az erdőben legnagyobb probléma, hogy sokszor kell szemetet szedniük, és együttműködnek azokkal a hivatalokkal, akik jelen vannak a környezet életében. Három ilyen szegmens van, ami azt jelenti, hogy három különböző vélemény és érdeket kell egyeztetni, ha bármilyen irányban szeretnének mozdulni.
A hétvége erről szólt, hogy több civil szervezetek, melyek jól működnek már együtt, megmutassa magát és ez a társulás, Wekerle, a IX. kerület, Telepesek, Dél-pesti átalakulók csoportja, és sokan mások mind kiálljanak a környezetükért, és eljuttassák hangjukat arról, hogy milyen olyan zöld praktikák vannak a gyakorlatban, amitől én tudok tenni valamit, bármit a közvetlen környezetemért. Pl, mi az a Zero waste, hogyan lehet kevesebb szeméttel élni, stb.
Az első kiserdei fesztiválnak 3 része van, fej, szív és kéz. A Furán Egyetem, központi színpad beszélgetésekkel, városokról, városépítésről, hogyan szeretnénk élni, milyen Budapestet szeretnénk, Mit jelent az élhető város. Mi a zöld területek szerepe.
A másik a szív, ami az konkrétan az erdőről szól. Erdei séták vannak, gaz séta, ahol megmutatják mit tudunk megenni az erdőből. De a gazséta arra is jó, hogy megmutassa, hogy egy fű ha nem illik bele a gyepünkbe, nézzük meg hogyan került oda. Ugyanis lehet, hogy azt mutatja milyen állapotban van a talaj. Egy gyakorlati tanulás.
A kéz a harmadik terület, ami a kisközösségeket mutatja be, ott mutatják be az előadók mit jelent a zero waste a gyakorlatban, és azt is megmutatják hogyan készítsünk magas ágyást.
És persze főztek is.
Kitelepültek főzni és rengeteg gyermekjáték van, melyek mind az ő környezeti érzékenyítéséről szól, ahol természetesen itt vannak a mesék és dalok az erdőről.