Emlékérme-kibocsátás az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark tiszteletére

Megosztás

Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark Nemzeti Emlékhely” megnevezéssel 2000 Ft névértékű bronzpatinázott színesfém emlékérmét bocsát ki a Magyar Nemzeti Bank 2021. június 20-án, az Emlékhelyek Napján. Az emlékérme a Nemzeti Örökség Intézete kezdeményezésére 2014-ben indult, a hazai nemzeti emlékhelyeket bemutató sorozat nyolcadik eleme. Az Emlékpark alapításának 50. évfordulója alkalmából megjelenő emlékérmét Szabó Virág szobrászművész tervezte.

Az Ópusztaszeren található 55 hektáros Nemzeti Történeti Emlékpark Magyarország egyik legismertebb muzeális intézménye, nemzeti emlékhelye. A magyar történeti hagyomány szerint a honfoglaló magyarság első „országgyűlésének és törvényalkotásának” helyszínéül szolgált. Az Emlékpark őrzi Feszty Árpád monumentális körképét – „A magyarok bejövetele” –, mely 120 méter hosszú, 15 méter magas és 38 méter körátmérőjű. A panorámakép történelmünk 11 évszázaddal ezelőtti eseményének, a honfoglalásnak néhány elképzelt epizódját idézi fel. Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark ad otthont a magyarság nemzeti összetartozását jelképező 1896-ban emelt Árpád-emlékműnek és a 2012-ben állított emlékoszlopnak.

Az emlékérme előoldalán központi motívumként az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban található millenniumi Árpád-emlékmű részlete látható, mely Árpád vezért ábrázolja. Az előoldalon kerültek elhelyezésre a hivatalos fizetőeszközök kötelező alaki kellékei is: a „MAGYARORSZÁG” felirat az érme felső részén; a „2000” értékjelzés, valamint a „FORINT” felirat a központi motívum mellett balra, egymás alatti két sorban; a „2021” verési évszám, illetve a mikroírásos biztonsági elemet is tartalmazó „BP.” verdejel pedig az érmekép jobb oldalán, lent látható.

Az emlékérme hátoldalán az Emlékpark emblematikus elemei: a Monostor alaprajza, az Árpád-emlékmű és a Rotunda ábrázolása jelenik meg erdős tájképpel. Az emlékérme felső szélén félköriratban az „ÓPUSZTASZER” felirat, lent kissé jobbra a „NEMZETI TÖRTÉNETI EMLÉKPARK” felirat olvasható. Az ábrázolás felett vízszintesen a „NEMZETI EMLÉKHELY” felirat utal a nemzeti emlékhelyeket bemutató emlékérme-sorozatra. A Nemzeti Emlékhelyek logója az ábrázolás alatt jobbra található, míg a tervező, Szabó Virág szobrászművész mesterjegye a hátoldal bal szélén, az erdőábrázolásba illesztve látható.

Aktuális

Egymilliót nyerhetnek a középiskolások

A Határtalanul Középiskolai Vetélkedő új alapszakaszára március 31-ig jelentkezhetnek...

Döntős a magyar csapata a Bocuse d’Or-on

Március 19-20-án a norvégiai Trondheim adott otthont a Bocuse...

Megjelent a Magyar néphit- és népszokás kötet

A Magyar néphit- és népszokásban a Szendrey szerzőpáros saját...

Az alvás világnapja: középpontban a hotelek

A Magyar Tudományos Akadémián (MTA) adták át az Alvásbarát...

A Magyar Királyság ezeréves határát járja be a zarándokvonat

Idén 17. alkalommal indul útnak május 17-én a csaknem...
Előző cikkBudavári Körkép
Következő cikkÚtdíjat Budapestre!